چهارشنبه, 22 مهر 1394 ساعت 17:08

مصاحبه با دکتر نیما ولیزاده به بهانه نمایشگاه آثار برگزیده 5 دفتر معماری در تبریز به مناسبت روز جهانی معماری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

"مصاحبه با دکتر نیما ولیزاده به بهانه نمایشگاه آثار برگزیده 5 دفتر معماری در تبریز به مناسبت روز جهانی معماری"

تعلق به مکان ها و دلبستگی داشتن به آنها یک نیاز مهم انسانی است. تجربه ما از مکان‌ها معمولا به یک تعلق نزدیک و یک آشنایی می انجامد که ریشه های مان را در آن مکان ها شکل می دهد. این مکان ها منابع مهمی از هویت فردی و جمعی هستند که مردم نسبت به آنها وابستگی‌های احساسی دارند؛ بنابراین توجه به جزئیات در ساخت یک بنا ضرورتی است که به ویژه در شهرسازی مدرن و امروزی باید مدنظر قرار بگیرد.

تبریز طی چند سال اخیر رشد مجتمع‌های تجاری متعددی را روی خاک خود شاهد بوده است؛ مجتمع هایی که گاهی با اقبال عمومی مواجه شده اند و گاهی با بی توجهی شهروندان. اما مدتی است، در شهرک اندیشه تبریز، ساختمانی در حال احداث است که در کنار به کارگیری ابزار و فناوری های روز و مدرن، توجه به «روح» بنا را هم نادیده نگرفته است. ایپک پالاس طرحی زیبا و پرمفهوم را برای نمای خود انتخاب کرده است تا بتواند ویترینی به یاد ماندنی برای شهر تبریز بسازد. این روزها تبریز شاهد برگزاری نمایشگاهی است که در آن 50 طرح برتر معماری به نمایش گذاشته شده است؛ نمای مجتمع تجاری ایپک پالاس یکی از این 50 طرح موفق و اجرا شده به شمار می‌رود.

نیما ولی زاده، طراح معمار نمای اپک پالاس، با اشاره به این نمایشگاه می‌گوید: در معماری ایده‌های خوب زیاد است اما اینکه معمار و طراحی بتواند با کارفرما به توافق خوبی برسد ایده آل گرایانه است؛ فاکتور اصلی این نمایشگاه هم این است که معمارها کاری را ارائه کرده اند که قبلا اجرا شده. یعنی این معمار از نظر تعامل و توافق با کارفرما به نقطه مطلوبی رسیده است و این همان چیزی است که شهر به آن نیاز دارد.

ولی زاده این توافق و همکاری را اتفاقی می داند که او و همکارانش در طراحی و اجرای نمای ایپک پالاس به آن دست یافته‌اند و می‌گوید: افراد همفکر به یکدیگر شتاب مضاعف می‌دهند و این اتفاقی بود که در تبادل نظر ما با مدیران مجموعه ایپک پالاس اتفاق افتاد.

این معمار جوان که تجربه طراحی یادمان شمس تبریزی را هم در سوابق کاری خود دارد، معماری نمای ایپک پالاس را بسیار جدید و به روز توصیف می‌کند؛ به عقیده او معماران جهان هم درگیر همین نمونه ها هستند. ولی‌زاده توضیح می‌دهد: ساختمان‌ها دیگر از حالت نماهای کلاسیک خارج شده‌اند. یعنی اگر قبلا نماها جاذبه پذیر بودند و وزن تمام عناصر ساختمان روی زمین پیاده می‌شد، الان این فشار روی پوسته‌هاست.

ولی زاده معتقد است هر معماری که روی سیال بودن و مفهومی بودن پوسته‌ها سرمایه گذاری کند موفق‌تر است؛ او ادامه می‌دهد: تکنولوژی این امکان را به ما داده است که نمای ساختمان مانند یک پرده آزاد و نمای ساختمان مانند بیلبورد شود. در نتیجه نماهای مدرن امروز تشخص سرمایه گذار و کیفیت محصول را معرفی می‌کنند.

آقای مهندس افشین بابازاده از مشاوران صنعتی سازی مجتمع ایپک پالاس در حوزه نما است. او نیز در توصیف نمای مجموعه بر بدیع و نو بودنش تاکید می‌کند که مشابه آن نه جایی اجرا شده و نه طرحی برایش تا به امروز در دستور کار قرار گرفته است.

بابازاده نمای مجتمع ایپک پالاس را طرحی از گره های در هم تنیده وصف می‌کند و می‌گوید: همین ایده، صرف نظر از چگونگی اجرا، طرحی بسیار زیبا و جذاب بود. اما بحث مهم در هر کاری، پس از ایده، مکان اجرای آن است. پس از تایید طرح اولیه اولین سوال انتخاب مواد اولیه و مصالح مناسب بود.

او ادامه می‌دهد: پیشنهادمان برای مصالح، فلز آلومینیوم بود که از لحاظ سبکی، شکل پذیری و مقاومت در برابر شرایط جوی منطقه گزینه مناسبی به نظر می‌رسید و خب مورد قبول هم واقع شد. ولی اجرای این گره‌های تو در تو به صورت وسیع و دو لایه ساده نبود. تمام جوانب کار از نظر ضخامت، اندازه و موارد دیگر سنجیده شده و بعد به مرحله اجرا رسید.

بابازاده معتقد است علاقمندی کارفرما به کاری جدید و نو منجر به این شد که هزینه و وقت قابل توجهی روی طراحی نما و اجرای آن گذاشته شود.

آقای مهندس علیرضا ادهمی نیز به عنوان یکی دیگر از مشاوران صنعتی سازی مجتمع ایپک پالاس در حوزه نما، بر نقش نما در زیبایی چهره شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: نکته مهم در طرح نمای اپک پالاس این است که وقتی مردم از جلوی این ساختمان عبور کنند نگاهشان جذب نما شده و دید مثبتی نسبت به آن پیدا می کنند.

او معتقد است در شرایطی که تمام شهر پر است از ساختمان هایی با نماهای کامپوزیت ساده، سیمانی یا رومی و سنگی؛ نمای این بنا خود را از دیگر ساختمان ها جدا می‌کند.

ادهمی می‌گوید سبک سازی ساختمان هم هنگام انتخاب مصالح برای اجرای نمای ایپک پالاس مدنظر قرار داده شده است. یعنی این طراحی جدید باعث شده سازه وزن پایینی داشته و در اجرا و نصب سبک باشد.

او با اشاره به اینکه نماهای کامپوزیتی روی تلفیق رنگ ها کار می کنند تا بتوانند نظر مردم را به خود جلب کنند، می‌گوید: این نوع کارها علاوه بر بهینه کردن هزینه ها چهره شهر را هم زیباتر می کنند. به نظر من در آینده نزدیک مجتمع ها تجاری وارد این نوع طراحی برای نمای خارجی خود می شوند؛ چرا که نمای خارجی ویترین یک ساختمان بوده و اولین چیزی است که نظر مخاطب را به خود جلب می کند. به عقیده من طراحی نمای ایپک پالاس با این توصیف ها، قابلیت الگو شدن دارد.

نظریه پردازان می‌گویند به تعداد آدم ها، هویت مکان ها متعدد است. زیرا هویت به همان اندازه که در ظاهر کالبدی شهر یا منظره نهفته، در تجربه، چشم، فکر و منیت ظاهر هم نهفته است.

طراح نمای مجتمع ایپک پالاس با تاکید بر اهمیت همین هویت بخشی به مکان‌ها می‌گوید: زمانی که می‌خواهید شهری را معرفی کنید ناخودآگاه آن را با آثار و یادمان هایش به یاد می‌آورید. این یعنی یک بنا و ساختمان جدید هم می‌تواند هویت شهر شود.

ولی زاده تشریح می‌کند: ارتفاع تناسبات خاص نمای ایپک پالاس 60 در 15 متر است که باعث شده پرسپکتیو قوی‌ای به کار بخشیده شود. مخصوصا که در منطقه شهرک اندیشه که این مجتمع در آنجا ساخته می‌شود، بلندمرتبه سازی نیست و عمق میدان خیابان آنقدری هست که بتوان یک پرسپکتیو را کاملا درک کرد.

به اعتقاد ولی زاده همه این موارد باعث می شود حس فضایی منحصر به فردی از دیدن این نما ایجاد شود که این در ضمیر ناخودآگاه افراد به عنوان یک لند مارک شهری باقی می‌ماند.

ولی‌زاده در تشریح نمای مجتمع ایپک پالاس، یکی از مشخصه‌های این طرح را نفوذپذیر بودنش توصیف کرده و آن را به شفاف معنا می‌کند: شفافیت از نظر اغلب مردم یعنی نمای شیشه‌ای؛ اما نمایی که بتواند ارتباط درون و بیرون ساختمان را به صورت تعاملی برقرار کند نمای شفاف و باز تعریف می‌شود.

این طراح معمار با بیان اینکه این شفافیت باعث می‌شود چشم شما به لایه‌های عقب‌تر نفوذ کند، ادامه می‌دهد: در لایه‌های عقب‌تر دوباره چیزی برای ارائه شدن و دیده شدن هست. ما اجازه دادیم طبیعت و باغ و پرنده بتواند در این فضا حرکت کند و خودش را با محیط اطراف وفق دهد.

ولی زاده «حس حرکت» را از مشخصه های اصلی این بنا عنوان می‌کند: یک سری داده‌ها و گره‌هایی در این نما داریم، که پشت سرشان دایره‌های دیگری وجود دارد. اما چون این مقیاس 60 متر است، این حفره ها نسبت به تغییر جای ناظر تغییر حالت می دهند و حس حرکت را القا می‌کنند. یعنی اگر کسی مقابل این نما حرکت کند، از دید او، این دو سطح هم نسبت به شخص حرکت می‌کنند.

به عقیده ولی زاده نمای ایپک پالاس شفاف و زنده و نفوذپذیر است و جوری طراحی شده که باد در آن بپیچد، فضای سبز و مردم در آن منعکس شوند و به نوعی تعاملات اجتماعی در کنارش شکل بگیرد.

این طراح، با اشاره به رنگ طلایی روشن انتخاب شده برای نما، توضیح می‌دهد: این رنگ ذهنیت مثبتی برای مردم دارد؛ مانند جعبه ای که اگر خودش زیبا باشد محصولات و اتفاقات درونش را هم با ارزش‌تر می‌کند.

ولی زاده می‌گوید: سعی کردیم خطوط انتخاب شده برای طراحی نما سریع الانتقال باشند و تصویر نا آشنایی را به چشم مخاطب نیاورند. بنابراین از نقوش قبلا دیده شده در جاهای مختلف استفاده کردیم که قبلا مردم آنها را به عنوان نقش برجسته در معماری‌ها دیده‌اند.

طراح نمای مجموعه ایپک پالاس معتقد است هرکدام از ائلمان‌ها و موارد به کار رفته در طراحی نما، مفهومی را تعیین می‌کند که در مجموع تبدیل به یک «حس» می‌شود. او تشریح می‌کند: خود این آیتم‌ها به تنهایی اهمیت ندارند؛ بلکه تلاش ما تولید حس مثبت برای نمای بیرونی این ساختمان بوده که بتواندبه دل مخاطب بنشیند.

به گفته ولی زاده، مردم دوست دارند از جایی خرید کنند که قابل اطمینان و قابل افتخار باشد و معمار باید کاری کند که مردم مجموعه‌ای را که به آن مراجعه می‌کنند دوست داشته باشند؛ به عقیده او یک مجموعه تجاری باید مقبولیت اجتماعی کافی را داشته باشد و این دقیقا به فضایی که از طراحی معماری آن بنا ایجاد می‌شود، ربط دارد.

ولی زاده تاکید می‌کند: فضاهای شهری با عملکردهایی که پیدا می‌کنند تبدیل به مکان می‌شوند و این مکان‌ها هستند که در ذهن مردم باقی می‌مانند.

به عقیده طراح نمای مجتمع تجاری ایپک پالاس، معماری پدیده‌ای است که با آینده سر و کار دارد و آینده تایید کننده موفقیت است. چرا که این مردم هستند که باید مجموعه‌ای را بپذیرند و با آن ارتباط برقرار کنند.

حامد احمدپور مدیر پروژه ایپک پالاس ضمن قدردانی از همکارانی که نامشان در این مصاحبه آمده است از کلیه همکاران تیم اجرائی و مطالعاتی پروژه آقایان: بهمنش،شفیعی،هالتون،پناهشاهی،شرکت آروین اوزمان،آنادایز پیمان و سایر همکارانی که در قالب مشاوره ای کمک نموده اند تشکر و قدردانی کرده و اشاره نمودند که علاوه بر مزیت های گفته شده در این گزارش از مزایای دیگر این نما دوستدار بودن طبیعت،سبک بودن و مقاوم بودن در برابر زلزله، استفاده از تکنولوژی پیچ و مهره،خشکه بودن نما،عدم استفاده از سیستم های سنتی ملات می باشد.

ایشان افزودند: مراحل پایانی این نمای فاخر به پایان رسیده است و انشالله در نیمه دوم سال 1395 اجرا خواهد شد.

خواندن 2114 دفعه

  خبرخوانفیسبوک 

دفتر مرکزی

خیابان علامه طباطبائی ( چایکنار )
به سمت آبرسان روبروی شهرداری
منطقه یک برج عمارت صبا ط 10 غ
تبریز - ایران
تماس با دفتر مرکزی
33374993 41 98+ تماس
آدرس ایمیل شرکت
info[a]ipakpalace.com

آدرس پروژه

شهرک اندیشه
سی وپنج متری اندیشه
دفتر مجتمع تجاری تفریحی ایپک پالاس
تبریز - ایران
تماس با مدیریت پروژه
 34264016 41 98+ تماس
آدرس ایمیل مدیریت پروژه
manager[a]ipakpalace.com

آدرس دفتر فروش

شهرک اندیشه- فلکه اصلی
دفتر فروش مجتمع تجاری تفریحی ایپک پالاس- تبریز - ایران
تماس با  واحد واگذاری و فروش
95 95 25 34  41 98+ تماس
آدرس ایمیل مدیرفروش
sales[a]ipakpalace.com

مار را در نقشه بیابید

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…